Haber

Çakal Carlos ortağını yakaladı

1970’ler ve 80’lerde Fransa’da bir dizi saldırı gerçekleştiren ‘Çakal Carlos’ lakaplı Venezuelalı Ramirez Sáchez’in ortağı İsviçreli Bruno Breguet tarafından yakalandığı ortaya çıktı. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Breguet’i ‘casus’ olarak tuttuğu ve Sánchez’in yakalanmasına katkıda bulunduğu belirtildi. İsviçreli siyasi tarihçi Adrian Hanni’nin kitabında, Breguet’nin uzun yıllar Washington yönetimi için çalıştığı kaydediliyor. Karşılaştırıldığında, CIA tarafından casusluk yapması için tutulan Breguet on binlerce dolar kazandı.

SARTRE VE DE BEAUVOIR’IN ÇALIŞMALARINDAN SERBEST BIRAKILDI

Kendisini ‘profesyonel bir devrimci’ olarak tanımlayan Çakal Carlos’un ortağı olan Breguet, 1960’larda Filistin’in Kurtuluşu için Halk Cephesi’ne katılmak üzere Lübnan’a ‘eğitim’ gitti. eBrguet, ilk görevini gerçekleştirmek için Haziran 1970’te İsrail’e döndü. Ancak Tel Aviv’de bir mağazaya bomba yerleştirmek için kullanacağı patlayıcılarla yakalanan Breguet hapis cezasına çarptırıldı. Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Günther Grass, Max Frisch ve Friedrich Dürrenmatt’ın desteklediği uluslararası bir dayanışma kampanyası ve İsviçre hükümetinin diplomatik girişimleri sonrasında Breguet 1977’de serbest bırakıldı.

‘BREGUET MÜNİH’TE BOMBAYI PATLATTI’

Breguet, daha sonra “Çakal Carlos” olarak bilinen Sánchez liderliğindeki kadroya katıldı. Sánchez liderliğindeki grup, o yıllarda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) yönelik saldırı ile gündeme gelmişti. Sánchez, 1975’te OPEC üye devletinin 11 bakanının rehin alındığı Viyana’daki eylemi yönetti.

1980’lerde Romanya gizli servisi için çalışan grup, 1981’de komünizme karşı yayın yapan Radio Free Europe’un Münih ofisini bombaladı. Bazı kaynaklara göre Radio Free’ye yapılan saldırıda bombayı uzaktan patlatan isim Breguet oldu. Avrupa. Fransa’nın başkenti Paris’te yeni bir bombalı saldırı düzenlemek için harekete geçen Breguet, 1982’de yeniden tutuklandı. Sánchez, Breguet’nin serbest bırakılması için Fransa İçişleri Bakanı’na ‘tehdit’ mektubu gönderdi.

Breguet, 1985’te özgürlüğüne kavuştuktan sonraki yıllarda Sánchez liderliğindeki grubun ‘başkan yardımcısı’ olarak görev yaptı.

1991’DE CIA’DE ‘CASUŞ’ OLARAK ÇALIŞMAK İSTEDİ

1991’de Breguet, Bern’deki İsviçre’deki ABD Büyükelçiliğine gitti ve CIA için çalışmayı teklif etti. ABD Ulusal Arşivlerindeki kayıtlara göre, CIA tarafından ‘FDBONUS/1’ kod adlı Breguet, yaklaşık 3.000 $ maaş aldı ve karşılığında Sánchez ve grubunun her hareketini CIA’ya bildirdi. Breguet’in paylaştığı bilgiler sonucunda Sánchez, 1994 yılında Sudan’da yakalanmış ve Fransa’ya teslim edilmişti.

1995 yılında kayboldu

En son Akdeniz’de bir vapurda görülen Breguet, 12 Kasım 1995’te ortadan kayboldu. O zamandan beri kendisinden haber alınamayan Breguet’in CIA tarafından kaçırıldığı ve Sánchez’in bir ‘intikam operasyonuna’ kurban gittiği tartışmalarının ortasında. ‘. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu