Yaşam

Dünya Koro Müziği Sempozyumu’nda Çocukların Sesi Yankılandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Koro Müziği Sempozyumu (WSCM), çocuk korolarının da yer aldığı konserlerle yetenekli çocukların yeteneklerini sergiledi. Grand Pera’da birebir sahneyi paylaşan Macaristan’dan Cantemus Çocuk Korosu, Türkiye’den Devlet Çoksesli Çocuk Korosu ve Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Korosu klasik ve çağdaş koro müziğinin en keyifli eserlerini seslendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ev sahipliğinde bu yıl İstanbul’da düzenlenen dünyanın en kapsamlı koro etkinliği olan Dünya Koro Müziği Sempozyumu (WSCM), çocuk koroları da dahil olmak üzere konserlerle koro müziğinin her türünü sanatseverlerle buluşturdu.

30 farklı ülkeden konuşmacıyı, 5 kıtayı temsilen 55 koroyu ve 2500 koroyu 25-30 Nisan tarihlerinde İstanbul’da bir araya getiren sempozyumda, Beşiktaş Belediyesi Beşiktaş Çocuk Korosu ve Borusan Çocuk Korosu sanatseverlerle buluşurken, Cantemus Çocuk Korosu Macaristan’dan Koro ve Türkiye’den Devlet Polifonik. Çocuk Korosu ve Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Korosu Grand Pera’da aynı sahneyi paylaştı. Cantemus Çocuk Korosu, Bartók ve Kodály gibi klasik halk müziğine dayalı müziklerden, çağdaş Macar bestecilerin önde gelen eserlerine kadar uzanan coşkulu bir repertuvarla dinleyicilerin karşısına çıkarken, Devlet Çoksesli Çocuk Korosu ve Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Korosu festivalden tam not aldı. Türk koro müziğindeki çeşitliliği yansıtan renkli repertuarlarıyla dinleyicileri ile buluşturuyor. Kültürler arasında köprü kuran konserde minik korocular müzikseverler tarafından ayakta alkışlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu