Ekonomi

MASAK’ın e-tebligat göndereceği kurum sayısı artırıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “Mali Suçları Araştırma Kurulu Elektronik Tebligat Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, Cumhurbaşkanlığı tarafından kurulacak e-tebligat altyapısının işletilmesine ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Değişiklikle birlikte tasarruf finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yapılacak e-tebligatın muhatabı olan kurumlar arasına alındı.

Söz konusu şirket ve kuruluşlar, e-tebligat yapmak ve cevapları göndermek amacıyla sistem üzerinde oluşturulan kullanıcı hesabını açmak için 1 Ağustos 2023 tarihine kadar Cumhurbaşkanlığına başvuracak. Cumhurbaşkanlığı bu süreyi uzatmaya yetkili olacak.

uyum görevlisi yardımcısı

Öte yandan, “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yükümlülüklere Uyum Programı”
Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, yükümlülerin suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesi amacıyla uyum programı oluşturmalarına ve uyum görevlisi atamalarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir.

Yönetmelik ile Kıymetli Maden Aracı Kuruluşları, A Kümesi yetkili kuruluşları, portföy yönetim şirketleri, finansman, faktoring ve finansal kiralama şirketleri, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının gerekli kuralları yerine getirmesi için belirleyeceği koordinatör yardımcılığı süresi ertelendi. 1 yıl için. Buna göre 1 Haziran 2023 için son başvuru tarihi 1 Haziran 2024 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu