Haber

Suudi Arabistan: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırma konusunda anlaştık

Suudi Arabistan, Kalkınma Fonu aracılığıyla TCMB’ye 5 milyar dolar mevduat yatırmak için anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın sadece Suudi Arabistan Krallığı ile Türkiye Cumhuriyeti ve halkları arasındaki yakın iş birliğinin ve tarihi bağların bir kanıtı olmadığı, aynı zamanda Suudi Arabistan Krallığı’nın Türkiye’nin güçlenme çabalarına destek verme taahhüdünün bir göstergesi olduğu belirtildi.

Bu mevduat sayesinde çeşitli sektörlerdeki ekonomik sorunların çözümüne katkı sağlanmasının amaçlandığı belirtildi. Suudi Arabistan Krallığı, bu anlaşma ile Türk halkına verdiği güçlü desteği ve Türk ekonomisinin geleceğine olan güvenini ifade etmektedir.”söylendi.

Kasım ayında Suudi Arabistan’ın TCMB nezdinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açmak için son görüşmelerini yaptığı ifade edilmişti.

Bakan Nabati: Türk ekonomisine duyduğu güvenin sonucu

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati açıklama yaptı. “Son dönemde artan ekonomik ve finansal işbirliğimiz kapsamında Suudi Arabistan Kalkınma Fonu’nun TCMB nezdindeki mevduatına 5 milyar dolar yatırım yapma kararı, Suudi Arabistan yönetiminin Türkiye ekonomisine duyduğu güven ve ortak çabalarımızın olumlu bir sonucu olmuştur. bölge ve Suudi Arabistan ile ekonomik bağlarımızı artırmaya devam edeceğiz.”terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu